Gry na PlayStation

Gry na PlayStation Jama Grania banner

Bez wątpienia to gry na PlayStation 1 podbiły serca i zaprzedały dusze polskich graczy pod koniec lat 90. Godziny spędzone nad takimi grami jak Final Fantasy VII czy multi w takie tytuły jak Vigilante 8 czy Tekken są bezcenne. Dlaczego? Bo kiedyś mieliśmy po prostu ten czas. I gry, jeżeli się zachowały.

Gry na PlayStation

Aktywne filtry

Gry na Sony PlayStation, czyli krótko o tym jak „szarak” podbił świat.

To co, że pierwsze PlayStation powstało w wyniku konfliktu dwóch największych deweloperów konsol i gier? Najważniejszy jest fakt, że zdetronizowała wszystkie inne konsole i podbiła kolejne rynki: japoński, amerykański i europejski w takim samym stopniu. 32-bitowe dziecko Kena Kutaragiego zabrało graczy w zupełnie inne wymiary rozrywki, a gry na PlayStation z tamtych czasów wciągają do dziś o czym świadczy wielkie zainteresowanie grami na CD z tamtych czasów, ale również konsolami i emulatorami. Najlepsze, kultowe tytuły doczekały się swoich reedycji na PlayStation 4 i 5. Tak jest w przypadku chociażby genialnego Final Fantasy VII, które zabrało każdego fana serii do Midgardu i reszty magicznego świata, pozwoliło rozwijać genialnie napisane postaci za pomocą Materii, mieć faktyczny wpływ na fabułę gry, którą można przejść na tysiące sposobów no i wreszcie zmierzyć się z rozsławionymi Weaponami, do pokonania których musieliśmy nieźle wyskillować naszą drużynę, howając po drodze Golden Chocobo i szukając najlepszych broni i pancerzy, nie wspominając o czerwonej-summon Materii, która przywoływała do walki najlepszych sojuszników. Takie tytuły przyciągnęły do „szaraka” graczy z całego świata. Squer Enix poszedł za ciosem i na konsolę PlayStation, jak wiadomo, ukazały się kolejne części: VIII i IX.

Najciekawsze gry na PSX, do których zawsze warto wrócić. 

Niepodważalną kwestia sukcesu pierwszego PlayStation jest liczba gier, jakie zostały wydane na tę konsolę. Gracze mieli w czym wybierać, a tylko nieliczne tytuły ukazywały się wyłącznie w danych regionach, potem jednak doczekiwały się reedycji. Niekwestionowaną maskotka PSX jest oczywiście sympatyczny Crash Bandicoot. To jedna z najbardziej wciągających platformówek ever, w której sterujemy Crashem w świetnie napisanej, kolorwej grafice CD zarówno w prawo, do przodu i w dół (tu najczęściej uciekaliśmy przed głazem lub innymi niebezpiecznymi rzeczami, co wymagało sporej zręczności). Na PlayStation ukazały się pierwszy raz kultowe gamingowe horrory takie jak Resident Evil, Dino Crisi czy Silent Hill, które zostały bardzo znaną serią o ciekawej fabule i utworzyły nowy kanon w świecie gier, w których gracz musi liczyć siły na zamiary, jednocześnie zostaje porwany w świetną historię. Czym byłby świat gracza bez takich tytułów jak Tekken, Metal Gear Solid, Suikoden, MediEvil, Tony Hawk’s Pro Skater (soundrack z drugiej części znamy oczywiście na pamięć), czy Fighting Force?